Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

Aktywna Akademia Godło Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk
Z kijkami ze SWFiS po Słowińskim Parku Narodowym

Z kijkami ze SWFiS po Słowińskim Parku Narodowym

SWFiS wraz z Oddziałem Regionalnym PTTK w Słupsku zorganizowało w dniu 26.09.2020 imprezę turystyczną, pieszą w ramach Ogólnopolskiego Zlotu szlakami Słowińskiego Parku Narodowego. W imprezie wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców ziemi słupskiej w całym przekroju wiekowym.

Wykładowcy SWFiS zaproponowali uczestnikom przejście proponowanych tras z kijkami nordic walking, po wcześniejszym zapoznaniu ich z techniką i korzyściami jakie niesie ta forma ruchu.

 Chętni turyści mieli do wyboru dwie trasy: nr 1 – Czołpino – Dołgie Małe – Gardna Wielka oraz  nr 2 – Czołpino – czerwonym szlakiem do morza – Latarnia Czołpino – Czołpino. Mgr M. Bieńkowska i mgr M. Pasławski zachęcali do tej formy ruchu na trasie nr 1, natomiast dr R. Bąk i mgr M. Zawadzki wprowadzali w tajniki techniki uczestników trasy nr 2.

Obie trasy zapoznawały z pięknem Słowińskiego Parku Narodowego, choć każda z nich ukazywała inne oblicze terenu parku. Trasa nr 1 przechodziła w pobliżu jezior Dołgie Wielkie, Dołgie Małe, Smołdzińskie i Gardno, które dawniej były jednym zbiornikiem. Na końcu trasy można było obejrzeć Diabelski Kamień w Gardnie Wielkiej i poznać legendę z nim związaną. Trasa nr 2 prowadziła przez słynne wydmy, brzeg morza i latarnię w Czołpinie. Na tej trasie dr R. Bąk, będąc przewodnikiem turystycznym, przedstawiał gatunki roślin stabilizujące ruchome piaski czy też opowiadał ciekawostki o latarni czołpińskiej (budowa, charakterystyka światła, film P. Vegi).  Na tej trasie kijki przydawały się szczególnie przy trudnych podejściach i była to korzyść odczuwalna natychmiast.
Na koniec w miejscowości Gardna Wielka obie grupy spotkały się na wspólnym ognisku na terenie przystani PTTK.

 Na kolejną imprezę (tym razem – turniej badmintona mężczyzn)  SWFiS zaprasza 10.10.2020. Komunikat organizacyjny już jest opublikowany na stronie SWFiS AP w Słupsku.

 

Znajdziesz nas tutaj