KDN - Konstytucja Dla Nauki Jubileusz 50 lecia Akademii Pomorskiej w Słupsku Godło
Zaproszenie na konferencję z cyklu ogólnopolskich sympozjów "Niepodległa na pograniczu"

Katedra Filologii Polskiej zaprasza na drugą konferencję z cyklu ogólnopolskich sympozjów "Niepodległa na pograniczu" pt. "Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu" w dniu 28 listopada 2019 roku do Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Zapraszamy na obrady do Czytelni Głównej Uczelni przy ul. Arciszewskiego 22 C.

Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

Celem drugiej konferencji Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu jest ukazanie dramatycznej problematyki wolnościowych dążeń Polaków i Kaszubów w czasie agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku. Istotne jest również zaprezentowanie specyfiki działań wojennych w okresie drugiej wojny światowej na terytorium Pomorza. Tym samym konferencja wpisuje się w działania upamiętniające 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Partnerami Sympozjów Niepodległa na pograniczu są pomorskie placówki: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Oddział w Słupsku), a także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Program sympozjów obejmuje część naukową, prezentację interdyscyplinarną oraz spektakl teatralny.

Honorowy Patronat nad Sympozjum: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin

Zob. program konferencji: