Kazachski Nowy Rok w Instytucie Neofilologii naszej Uczelni

Miło nam poinformować, że od 3 kwietnia br. w ramach wymiany krótkoterminowej gościmy w Akademii Pomorskiej studentów z Kazachskiego Pedagogicznego Uniwersytetu Narodowego im. Abaya.

To czternastoosobowa, pierwsza grupa studentów z Kazachstanu; kolejna grupa przybędzie do do Instytutu Neofilologii naszej Uczelni za dwa tygodnie.

Szczególnym gościem z Kazachskiego Pedagogicznego Uniwersytetu Narodowego jest prof. Mussatayeva Manatkul Shayakhmetovna, profesor wizytujący w Zakładzie Filologii Rosyjskiej Instytutu Neofilologii.

3 kwietnia br. w  Instytucie Neofilologii odbyła się uroczystość Kazachskiego Nowego Roku, w której uczestniczyli nasi Goście wraz z władzami rektorskimi Akademii Pomorskiej oraz wykładowcami i studentami Instytutu Neofilologii.

Zgodnie z wielowiekową tradycją w Kazachstanie Nowy Rok, oprócz oficjalnego święta 1 stycznia, obchodzi się tez w marcu. Święto Nauryz, wywodzące się z kultury perskiej, obchodzone jest 21 marca – w dniu równonocy wiosennej, jest zwycięstwem dobra nad złem. Symbolizuje dobroć i bogactwo, szczęście i miłość oraz przyjaźń. Współcześnie Nauryz świętuje się w Kazachstanie praktycznie do końca marca. Takie też wydarzenie kulturalne – przygotowane przez studentów Kazachskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Abaja w Ałmaty pod kierunkiem Pani Profesor Manatkul Mussatayevy Shayakhmetovny – odbyło się w naszej Uczelni. Kazachscy goście w strojach narodowych przygotowali świąteczny stół, serwując tradycyjne potrawy noworoczne, typowe zestawy przysmaków kuchni kazachskiej i charakterystyczną gorącą herbatę z mlekiem. Nie obyło się również bez kazachskich pieśni, narodowego folkloru i wspólnego biesiadnego śpiewu.

W wieczorze uczestniczyły władze naszej Uczelni – JM Rektor dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP i Prorektor ds. Kształcenia i Studentów dr. hab. Danuta Gierczyńska, prof. AP.

Naszym Gościom życzymy miłego pobytu w Akademii Pomorskiej w Słupsku, samych pozytywnych wrażeń i radosnych chwil spędzonych w naszym mieście i kraju.

Zob. zdjęcia: