Nowa publikacja Wydawnictwa Naukowego naszej Uczelni

Miło nam poinformować, że nakładem Wydawnictwa Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku ukazała się książka dr. Janusza Czechowskiego

pt. Gdynia i Wolne Miasto Gdańsk w politycznej, gospodarczej i kulturalnej perspektywie II Rzeczypospolitej. Książka dr. Janusza Czechowskiego podejmuje wielopłaszczyznową problematykę Gdyni i Gdańska w okresie międzywojennym. Jednym z poruszanych w pracy aspektów są polityczne relacje II Rzeczypospolitej z Wolnym Miastem w kontekście międzynarodowych uwarunkowań. Niezwykle istotną sprawą, do której również odnosi się praca, była decyzja związana z budową Gdyni i jej późniejsza rola w gospodarczej polityce II Rzeczypospolitej. Nie ulega wątpliwości, że również Gdańsk posiadał duże znaczenie w polskim eksporcie i imporcie. Autor starał się wykazać, że budowa portu w Gdyni nie była skierowana przeciwko ekonomicznej roli Gdańska, że Polska zainteresowana była eksploatacją obu portów. Wiele miejsca poświęcono w pracy okolicznościom, w jakich następował rozwój życia kulturalnego Gdyni, a także wydarzeniom kulturalnym związanym z funkcjonowaniem gdańskiej Polonii. Na marginesie zasadniczych rozważań przedstawiona została w opracowaniu idea budowy portu w Tczewie. Lokalizacja ta była w okresie 1919-1920 poważną konkurencją dla planów związanych z Gdynią.