Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki
Wybory
2020
Radio Słupsk - słuchaj, komentuj, rozmawiaj
Godło

Kalendarz wydarzeń

Zaproszenie na dziewiętnaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Zaproszenie na dziewiętnaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na dziewiętnaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich.

Spotkanie odbędzie się w przedostatni czwartek miesiąca, tj. 21 lutego 2019 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

          Na XIX SCL wystąpi Stefan Bajer (ur. 1937). Bohater spotkania przyszedł na świat w rodzinie górniczej. Jego korzenie są związane ze Śląskiem, gdzie ukończył Liceum im. Karola Miarki w Mikołowie, a po maturze studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie. W górnictwie pracował 15 lat. Od 1976 r. mieszka w Słupsku. W latach 1979-1981 przebywał w Libii, gdzie jako pracownik firmy DROMEX budował libijskie drogi, a przy okazji zwiedzał ów rozległy kraj od berberyjskiego miasta Ghadames na Saharze po aliancki cmentarz z II wojny światowej z kwaterami polskich żołnierzy w Tobruku.

 

                               Na spotkaniu Stefan Bajer zaprezentuje swoją najnowszą publikację pt. Libijskie peregrynacje oraz Wspomnienia, opowiadania i wiersze, które przewrotnie nazywa „pisadła do szuflady”. A sięgał nasz Gość po pióro już w czasach studenckich i zainteresowania humanistyczne towarzyszyły Mu przez całe życie. Libijskie peregrynacje napisał na podstawie zebranych dokumentów, fotografii i filmów nakręconych w trakcie kontraktu w Libii, podczas którego przemierzył ok. 3000 km lokalnych tras. Autor pokazuje w książce własne spostrzeżenia związane z pracą, podróżami oraz różnicami kulturowymi i religijnymi narodów o bardzo odrębnej historii, zamieszkującymi w zupełnie innych strefach klimatycznych i geopolitycznych. Celem publikacji było również pokazanie piękna i egzotyki, architektury i przyrody prezentowanych terenów oraz tła ówczesnych perturbacji społecznopolitycznych. Podczas dyskursu pojawi się również akcent śląski, nawiązujący do korzeni Autora.        

 

            Spotkanie uatrakcyjni oryginalna muzyka arabska, która wprowadzi uczestników w klimat spotkania i prezentacji multimedialnej przygotowanej przez naszego Gościa. Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

 

Znajdziesz nas tutaj