Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki
Wybory
2020
Radio Słupsk - słuchaj, komentuj, rozmawiaj
Godło

Kalendarz wydarzeń

Zaproszenie na spotkanie w cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Zaproszenie na spotkanie w cyklu Słupskich Czwartków Literackich

25 stycznia 2018 r. o, godz. 17.00 w Sali Rycerskiej w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na 7 spotkanie w cyklu Słupskich Czwartków Literackich.

Gościem będzie Kazimierz Nowosielski, który zaprezentuje swoje szkice i eseje oraz tomiki poezji, zwłaszcza ostatni Przykładanie ręki (Sopot 2015), który w 2016 roku był nominowany do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.

         Kazimierz Nowosielski – polski krytyk sztuki i poeta, profesor nauk humanistycznych, zajmuje się historią literatury polskiej oraz dziejami dwudziestowiecznego malarstwa. Opatrzył wstępem albumy malarstwa m.in: Hugona Laseckiego, Włodzimierza Łajminga, Jana Miśka i Jadwigi Lisieckiej. Jego wiersze były tłumaczone na języki: niemiecki, rosyjski, słowacki i czeski. Autor licznych publikacji naukowych, esejów i tomów wierszy. W latach 1989-1990 prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, obecnie zatrudniony w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Mieszka w Gdańsku.

            Wśród jego publikacji na uwagę zasługują szkice i eseje: Ryzyko obecności. Doświadczenie biograficzne i powieść chłopska (Warszawa 1983), Przestrzeń oczekiwania. Historia, natura, sacrum we współczesnej poezji polskiej (Gdańsk 1993), Troska i czas. Szkice o poezji i przemijaniu (Gdańsk 2001), Dar zamieszkiwania. Eseje o doświadczeniach i wartościach (Pelplin 2002), Dobrze się spotkać. O esejach, listach i rozmowach z pisarzami (Gdańsk 2008), Galeria. O wybranych malarzach i malarstwie współczesnym (Pelplin 2008), Przez Ojczyznę i dalej... Szkice o literaturze i wartościach (Warszawa 2015), oraz tomiki poetyckie: Miejsce na brzegu (Gdańsk 1975), Stan skupienia (Gdańsk 1977), Dotkliwa obecność (Warszawa 1981), Codzienna zapłata (Gdańsk 1983), Najbliższa dal. Z wierszy dawnych i nowych (Gdańsk 1989), Uparte oddychanie (Warszawa 1989), Wiersze wybrane (Gdańsk 1990), Wilga i deszcz (Gdańsk 1994), Z księgi darów (Gdańsk 1997), Znikliwa odwieczność (Gdańsk 1999), Ziarno i wiatr (Pelplin 2003), Okno od północy (Pelplin 2012), Przykładanie ręki (Sopot 2015).

Wykonawcami utworów stanowiących oprawę artystyczną VII Słupskiego Czwartku Literackiego będą Piotr Kamiński i Kaja Mieczkowska.

:Utwory: Emeli Sande - Clown

Amy Winehouse - Valerie

Marek Grechuta - Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi... (sł. Juliusz Słowacki)

Anna German - Tańczące Eurydyki

Magda Umer - Luna Srebrnooka

Agnieszka Osiecka - Miasteczko cud

Znajdziesz nas tutaj