Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki Aktywna Akademia
Radio Słupsk - słuchaj, komentuj, rozmawiaj
Godło

Kalendarz wydarzeń

Zaproszenie na dwunaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Zaproszenie na dwunaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na dwunaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich.

Spotkanie odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, tj. 26 lipca 2018 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Bohaterami XII Słupskiego Czwartku Literackiego będą Tomasz Fopke i Wojciech Złoch, którzy na spotkaniu zatytułowanym „Letnie spotkanie kabaretowe z poezją kaszubską” wprowadzą nas w atmosferę kultury i tradycji kaszubskiej.

Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska.

Tomasz Fopke jest poetą i translatorem. Tłumaczy poezję polską na język kaszubski, m.in. wiersze Juliana Tuwima (Nôsnôżniészé wiérztë dlô dzecy) i Jana Brzechwy (Brzechwa dzecoma). Jego utwory i przekłady zostały wpisane na listę lektur podstawy programowej kształcenia w języku kaszubskim. Udziela również swojego głosu jako lektor (m.in. audiobooki: Hieronim Derdowski, Ò panu Czôrlińsczim, co do Pùcka pò secë jachoł i Aleksander Majkowski, Żëcé i przigòdë Remùsa). Publikuje swoje teksty w „Pomeranii”; są to recenzje regionalnych śpiewników i płyt, a także cykle felietonów Sëchim pãkã ùszłé oraz artykuły analityczne na temat muzyki kaszubskiej w cyklu Nótama przëkrëté. Jest autorem libretta opery w języku kaszubskim Rebeka (2014) oraz CD zawierającej 465 lekcji języka kaszubskiego (2014). Był uczestnikiem „Bitwy na głosy” realizowanej przez TVP2. Współpracuje m.in. z Weroniką Korthals-Tartas (Na wiedno 2009, Velevetka 2011), Natalią Szroeder (Natinterpretacje 2016), a także z Jerzym Stachurskim i Eugeniuszem Pryczkowskim, z którymi współdziałał m.in. przy programie telewizyjnym TVP Gdańsk „Rodnô zemia”. Jest aktywny jako śpiewak (baryton) (m.in. od 2008 Kaszubskie Duo Artystyczne „We Dwa Kònie”), a także dyrygent chóru mieszanego „Lutnia” z Luzina (od 2000). Jest kompozytorem Pierszi Kaszëbsczi Pasji do słów Ewangelii św. Marka (2002), Mszy kaszubskiej na chór i diabelskie skrzypce (2008) oraz wielu pieśni i piosenek o rozległej tematyce. Aranżuje również utwory dla zespołów folklorystycznych oraz na potrzeby chórów regionalnych. Jako wykładowca współpracuje m.in. z Uniwersytetem Gdańskim – etnofilologia kaszubska oraz Podyplomowe Studia Nauczania Języka Kaszubskiego. Jest doktorantem Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Wśród jego utworów autorskich na szczególną uwagę zasługują:
Pierszô Kaszëbskô Pasja (2003)
Szlachama kùsków (2003) 
Szlachama wzdichnieniów (2007)
ESEMESË do Pana Bòga (2007) 
W jãzëk zgëldzony (2010) 
Szpòrtë swójsczé ë kùpczé òd Tómka Fópczi. 500 najlepszych kaszubskich kawałów (2012) 
Z drodżi (2012) 
Mòrtualia (2016) 
Rómka & Tómka przecywiónka. Felietónë pòzebróné (2017; z Romanem Drzeżdżonem)

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

 

Znajdziesz nas tutaj