Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki Aktywna Akademia
Radio Słupsk - słuchaj, komentuj, rozmawiaj
Godło
Akadamia Pomorska Słupsk
Zaproszenie na Słupski Festiwal Historyczny

Zaproszenie na Słupski Festiwal Historyczny

To będzie specjalna, jubileuszowa, 5. edycja Słupskiego Festiwalu Historycznego. Wyjątkowo bogate, pełne atrakcji wydarzenie, które od lat przyciąga tysiące osób odwiedzających. W tym roku Festiwal organizowany jest przez Gminę Kobylnicę, Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej oraz Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej. Szczególny charakter tegorocznego Festiwalu podkreśla fakt, że jego Alma Mater, Akademia Pomorska w Słupsku, obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Podwójny jubileusz. Wyjątkowa edycja. Warto trochę wcześniej wrócić z majówki!

Największa i najbardziej udana inicjatywa historyczna podjęta przez środowisko naukowe we współpracy z szeregiem partnerów na Pomorzu. Niebywały sukces tej imprezy, oryginalny pomysł oraz profesjonalna realizacja spowodowały, że dwukrotnie kolejne edycje wydarzenia znalazły się w finale prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu StRuNa w kategorii Projekt Roku w 2017 oraz rok później w finale konkursu w kategorii Projekt Roku 2018 i w kategorii Konferencja Roku 2018.

Historia Słupska – Czy jest potrzebna?

Pierwszy dzień Festiwalu (9 maja / Start: 9:00) odbywać się będzie na terenie Akademii Pomorskiej w Słupsku na ul. Bohaterów Westerplatte 64. Impreza rozpocznie się od uroczystego otwarcia 5. edycji wydarzenia, a następnie rozpoczną się obrady konferencji naukowej Słupsk i ziemia słupska od średniowiecza do współczesności. Przegląd stanu badań.

Celem konferencji jest przegląd stanu badań nad dziejami Słupska i zaproszenie badaczy, którzy tej problematyce się poświęcają. Organizatorzy liczą na podsumowania, postawienie pytań badawczych i wyznaczenie nowych kierunków prac.

Wielowiekowe dzieje tego pomorskiego ośrodka zostały już kilkakrotnie podsumowane w syntezach historycznych, polskich i niemieckich. Powstało wiele monografii i artykułów. Grono zawodowych historyków i miłośników przeszłości Słupska jest liczne, lecz rozproszone. W istocie nie ma ośrodka skupiającego te wysiłki; nie ma płaszczyzny spotkań, wymiany poglądów, ustaleń, sporów i inspiracji. Być może uda się to zmienić, gdyby konferencja stała się cykliczną. Zainteresowanie historią regionalną wzrasta. W mieście jest silne środowisko historyczne. W naturalny sposób odpowiedzialność za podsumowania należy do jego przedstawicieli.

W ostatnich latach niektóre miasta pomorskie wzbogaciły się o nowoczesne, obszerne i fachowo napisane syntezy dziejów. Ukazały się historie Koszalina, Miastka, Szczecinka, Wejherowa i innych. Władze i społeczność Słupska nie zdołały się tego dopracować, choć ranga miasta w przeszłości (choćby w okresie księstwa sławieńsko-słupskiego, czy województwa słupskiego) była poważniejsza.

Ostatnia synteza dziejów Słupska ukazała się w 1986 roku, czyli 33 lat temu. Dla historiografii – uwzględniając zwłaszcza ogromny postęp prac nad dziejami PRL – to bardzo długi okres. Istnieje wręcz obowiązek zainicjowania prac nad nowym, nowoczesnym i pełnym podsumowaniem historii Słupska. Być może konferencja będzie do tego wstępem.

Młode pokolenie a spuścizna przodków!

Drugi dzień Festiwalu (10 maja) odbywać się będzie na terenie Akademii Pomorskiej w Słupsku na ul. Arciszewskiego 22a w godzinach od 10:00 do 15:00. Tego dnia wydarzenie będzie miało charakter edukacyjno-dydaktyczny, a głównymi uczestnikami będą uczniowie i studenci ze Słupska oraz Pomorza.

Pokażemy i opowiemy młodemu pokoleniu Polaków o wysiłku jaki polskie społeczeństwo, w tym ich babcie i dziadki, wniosło w tworzenie się państwowości polskiej w 1919 r. Oczywiście, nie zabraknie również nawiązań do dawnych dziejów naszego regionu. Wydarzenie to pozwoli więc ukazać długie i interesujące dzieje Pomorza oraz mieszkających na nim Kaszubów, Pomorzan i innych grup etnicznych na przestrzeni dziejów, aż do współczesności. Odbędą się wówczas liczne wykłady, prezentacje oraz pokazy przeprowadzone pod okiem akademickich wykładowców. Zaprezentują się również stowarzyszenia lokalne, zaproszone do udziału instytucje kultury, muzea, historycy z całej Polski oraz kolekcjonerzy i pasjonaci historii.

Ponadto podczas wydarzenia będą organizowane konkursy z nagrodami, w tym Drużynowy Konkurs Historyczny dla uczniów szkół średnich „Z GRYFEM NA CHORĄGWIACH” - poświecony będzie on historii Pomorza Środkowego z dużym naciskiem na historie Słupska oraz Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych „POMORZE-DAWNIEJ I DZIŚ”.

Pokazy walk rycerskich, wytarzały z armaty, swojskie jadło i przedni napitek!

Trzeci dzień Festiwalu (11 maja) odbywać się będzie na terenie przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, ul. Wodna 20/4 oraz przewidziane jest od 14:00 do 20:00. Tego dnia wydarzenie będzie miało charakter popularyzatorski i zostanie zorganizowany w formie pikniku historycznego, a głównymi uczestnikami będą rodziny z dziećmi, a także wolni strzelcy, dla których przygotowaliśmy wiele atrakcji!

Opowiemy, a także pokażemy wszystkim zainteresowanym dawne dzieje naszego regionu na przestrzeni wieków, przy czym asystować będą nam nie tylko historycy, ale także rekonstruktorzy historyczni. Wydarzenie to pozwoli więc ukazać długie i interesujące dzieje Pomorza oraz mieszkających na nim Kaszubów, Pomorzan i innych grup etnicznych na przestrzeni dziejów, aż do współczesności.

Animacje, warsztaty, konkursy oraz pokazy dla dzieci i dorosłych. Ponadto odbędą się pokazy walk rycerskich, wytarzały z armaty, średniowieczne warsztaty rzemieślnicze, kuchnia historyczna, pokazy taneczne, swojskie jadło, przedni napitek oraz wiele więcej atrakcji! Pokazy grup rekonstrukcji historycznej, w tym m.in. Wilce Drużyna Pomorska, Rycerstwo Ziemi Słupskiej oraz Regiment Kaszubski Króla Jegomości Jana III Sobieskiego. W tym roku zagrają dla nas takie zespoły jak m.in.:  Zgagafari i Żywiołak! Zapraszamy do Słupska i Kobylnicy!

 

 

Znajdziesz nas tutaj