Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

Aktywna Akademia Godło
Akadamia Pomorska Słupsk

Zapraszamy na kolejny Historyczny Czwartek

Już w najbliższy czwartek, czyli 6 maja br. o godz. 17.00 zapraszamy na kolejne spotkanie online z cyklu Historyczny Czwartek, którego gościem specjalnym będzie Prof. Agnieszka Teterycz-Puzio z Instytutu Historii. Tematem spotkania będzie Kaźko słupski i kobiety. 

Do Kazimierza IV, nazywanego przez dziadka, Kazimierza Wielkiego Kaźkiem, przylgnęła "łatka" nieudolnego władcy, który nie podjął walki o dziedzictwo Piastów. Według zapisek kronikarskich: "gwałtowny", "rozrzutny", "pełen życia", jaki był książę słupski?A może pochopnie i powierzchownie ocenia się działalność tego księcia? Z pewnością warto przyjrzeć się postaci najbardziej znanego w polskiej świadomości historycznej słupskiego księcia, także w kontekście jego relacji z kobietami: siostrą cesarzową Elżbietą i żoną Małgorzatą mazowiecką, które odegrały w jego życiu dużą rolę, wprowadzając go na salony europejskie, a wydarzenia, które mogły rozegrać się na jego dworze, do światowej literatury.

Historyczne Czwartki organizowane są w ramach projektu Aktywna Akademia, dedykowanego Akademii Pomorskiej w Słupsku, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Bezpośrednio za organizację odpowiadają Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku i Instytut Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

 

Transmisję można obejrzeć pod podanym linkiem:  

https://www.facebook.com/baltic.gallery.art/

Znajdziesz nas tutaj