Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

Aktywna Akademia Godło Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Nowa publikacja w Katedrze Biologii

"Wymarłe, ginące i chronione rośliny naczyniowe w zbiorach Herbarium Slupensis z lat 1875-1943" to najnowsza publikacja Zbigniewa Sobisza, Marioli Truchan oraz Zbigniewa Osadowskiego.

W drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku na Pomorzu florystyką zajmowali się amatorzy aptekarze, lekarze, nauczyciele, pastorowie. Wykonywali oni nierzadko bardzo profesjonalne zielniki, a nawet dokonywali znaczących w skali regionalnej odkryć florystycznych. Klasycznym tego przykładem są zachowane ponad 200-letnie herbarze pastora Georga Gotthilfa Jacoba Homanna przechowywane w Herbarium Slupensis SLTC i Herbarium Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego GDMA (Kupisiński i in. 2016; Celka i in. 2003). Źródłem informacji o florze Pomorza są również florilegia (drukowane lub ręcznie wykonane kolekcje rycin roślin) (Sobisz, Radomski 2014; Szybowska, Madeja-Grzyb 2017).
Celem pracy było opracowanie listy gatunków wymarłych, ginących i chronionych w Polsce oraz na Pomorzu Gdańskim w zbiorach Herbarium Slupensis SLTC z lat 1875-1943 wraz z podaniem podstawowych informacji o nich i ich zasobach (Fragment Wstępu).

Publikacja dostępna jest w naszej księgarni internetowej:

https://wydawnictwo.apsl.edu.pl/biologia/262-wymarle-ginace-i-chronione-rosliny-naczyniowe-w-zbiorach-herbarium-slupensis-z-lat-1875-1943.html

Znajdziesz nas tutaj