Pokaz aikido w Akademii Pomorskiej

23 maja br. w Instytucie Muzyki Akademii Pomorskiej odbył się  pokaz aikido,

który poprowadził prof. HIDEO KIMURA, prof. antropologii Uniwersytetu Tokijskiego, goszczący w Instytucie Muzyki naszej Uczelni. Pokaz ten zgromadził wielu gości przyglądających się tej prezentacji.

Aikido to sztuka walki łącząca w sposób harmonijny ciało i umysł ćwiczącego, w której głównym celem jest filozofia rozwoju i pojmowania życia. Powszechnie uważa się, że aikido jest czymś więcej niż jednym z wielu systemów walki. Często określa się to sztuką wojenną bez walki, a w technikach i sposobach poruszania splatają się elementy psychologii i filozofii. Taktyka aikido polega na wykonywaniu uników, zasłon, dźwigni, rzutów itp. Płynność, precyzja i skuteczność ruchów sprawia, że dobrze wyszkolony aikidoka potrafi poradzić sobie nawet z kilkoma przeciwnikami; nie przeciwstawia się ciosom napastnika, lecz unika ich i wykorzystuje ich naturalną siłę. Właściwy kształt aikido zyskało dopiero w XX wieku, ale jego początków doszukać się można w najdawniejszej historii Japonii. Aikido jest sztuką trudną – wymaga intensywnej pracy nad własnym rozwojem i wieloletnich ćwiczeń, zanim osiągnie się skuteczność obrony. Nawet wielcy mistrzowie po latach studiowania aikido często oświadczają, że są dopiero na początku drogi.