KDN - Konstytucja Dla Nauki Jubileusz 50 lecia Akademii Pomorskiej w Słupsku Godło
10 mln z MNiSW na nowoczesne centrum dydaktyczno-kulturalne w Akademii Pomorskiej

18 kwietnia br.  odbyła się konferencja prasowa w Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ul. Jana Kozietulskiego 7  z udziałem JM Rektora Akademii Pomorskiej dr. hab. inż. Zbigniewa Osadowskiego, prof. AP i Posła na Sejm RP, Sekretarza Stanu Piotra Műllera z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Akademia Pomorska otrzymała środki na przebudowę historycznego budynku przy ul. Kozietulskiego 7 po dawnej stołówce wojskowej. Po remoncie gmach służyć będzie studentom m.in. jako sala wykładowa, a całemu miastu - na koncerty i inne wydarzenia. Decyzję o dofinansowaniu w wysokości 10 milionów złotych przekazał na ręce JM Rektora naszej Uczelni dr. hab. inż.  Zbigniewa Osadowskiego, prof. AP,  Poseł ziemi słupskiej, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego  Piotr Müller.

Opuszczony i nieużytkowany przez prawie dwadzieścia lat gmach po przebudowie będzie nowoczesnym zapleczem dydaktyczno-reprezentacyjnym z wielofunkcyjną salą konferencyjną. Posłuży nie tylko uczelni, ale także mieszkańcom całego miasta i regionu.

Planowane otwarcie: 2021 rok

Prace nad realizacją projektu rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają zgodnie z planem dwa lata. Zakładają gruntowną przebudowę zabytkowego budynku położonego przy ulicy Jana Kozietulskiego 7. Przystosowanie gmachu do nowych potrzeb przewiduje m. in. stworzenie wielofunkcyjnej sali audytoryjnej zdolnej pomieścić, w zależności od przestrzennej konfiguracji, prawie 400 osób. W sali będzie można przeprowadzać zajęcia dydaktyczne, organizować konferencje, a także wydarzenia istotne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców Słupska. Audytorium będzie mogło pełnić funkcję sali bankietowej i widowiskowej, goszcząc przedstawienia teatralne i koncerty. Dzięki ściance przesuwnej, dzielącej widownię, powstanie dodatkowe pomieszczenie, które umożliwi przeprowadzanie prób. Ponadto w piwnicach przewiduje się lokalizację wielu funkcji towarzyszących takich jak magazyny czy archiwa. Obiekt będzie również dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

Budynek jest częścią zabytkowego zespołu koszarowego, dlatego też przebudowa będzie przeprowadzona z zachowaniem jego historycznego kształtu.  Całkowity koszt przebudowy dawnej wojskowej stołówki wynosi ponad 12 mln złotych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na tę inwestycję 10 mln złotych. Wkład własny uczelni wyniósł ponad 2,5 mln złotych.

Zob. zdjęcia: