Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki
Wybory
2020
Godło

Kalendarz wydarzeń

Zaproszenie do lektury

Zaproszenie do lektury

Miło nam zakomunikować, że nakładem Wydawnictwa Sejmowego ukazała się monografia wieloautorska pt. Hołodomor. Polska. Polskie Ofiary 1932-1933, Warszawa 2019, ss. 232, pod redakcją Michała Dworczyka oraz Roberta Kuśnierza.

         Prezentowana monografia nawiązuje do uchwały, poprzez aklamację, Sejmu RP z dnia 9 grudnia 2015 r. ws. upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu, w tym mieszkających na Ukrainie Polaków. Zwracając uwagę na dotychczasowy brak godnego miejsca w pamięci narodowej dla polskich ofiar Wielkiego Głodu, Sejm RP zwrócił się do instytucji nauki i kultury o „rozpoczęcie pilnych prac zmierzających do udokumentowania tej zbrodni". W związku z powyższym w dniu 1 grudnia 2016 r. przez ówczesnego przewodniczącego Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Posła Michała Dworczyka w Sejmie RP została zorganizowana konferencja naukowa Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-1933 i Polskie Ofiary, koordynatorem naukowym której był prof. Robert Kuśnierz. Prezentowana książka jest kolejnym krokiem w dziele upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu, w tym Polaków. 

Opis książki:

Wielki Głód (Hołodomor) na Ukrainie z lat 1932-1933 jest jedną z największych tragedii w XX wieku oraz potworną zbrodnią reżimu komunistycznego. W jego wyniku na Ukrainie zmarło około 3,4-3,9 mln osób. Wśród ofiar byli również Polacy. Straty ludności polskiej wynoszą około 20 tys. osób. Świadomość o polskich ofiarach Wielkiego Głodu jest w naszym społeczeństwa nadal nieduża. Ten stan w zasadzie nie zmienił się od czasów międzywojennych. W prezentowanej książce polscy i zagraniczni historycy zajmujący się tematyką sowiecką (Olga Bertelsen, Jan Bruski, Wiktoria Kudela-Świątek, Stanisław Kulczycki, Hiroaki Kuromiya, Robert Kuśnierz, Henryk Stroński, Jurij Szapował, Roman Wysocki) przedstawiają swoje spojrzenie na istotę Wielkiego Głodu; jego głównych wykonawców; stosunek Drugiej Rzeczypospolitej do tragedii rozgrywającej się za Zbruczem oraz opisują sytuację ludności polskiej w tym okresie.

 

Znajdziesz nas tutaj