Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki Aktywna Akademia
Radio Słupsk - słuchaj, komentuj, rozmawiaj
Godło

Kalendarz wydarzeń

Zaproszenie na trzynaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Zaproszenie na trzynaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na trzynaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich.

Spotkanie odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, tj. 30 sierpnia 2018 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Bohaterem XIII Słupskiego Czwartku Literackiego będzie Władysław Zawistowski z tomikiem poezji „Sztandar z ortalionu”. Przed spotkaniem wystąpi Patrycjusz Lorek, który wykona Koncert polski (wybrane utwory Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego). Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska.

                    Władysław Zawistowski jest aktywny i znany publiczności w trzech obszarach. Po pierwsze, jako gawędziarz w Radiu Gdańsk, w którym prowadzi audycje historyczne „Kto jest kim w Trylogii Sienkiewicza?” Po drugie, jako człowiek blisko związany z teatrem. I wreszcie po trzecie jako poeta.W drugiej połowie lat 70. związany był z formacją poetycką Nowa Prywatność. W latach 1977-1991 był kierownikiem literackim „Teatru Wybrzeże”. Od 1993 do 1996 pełnił funkcję prezesa Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Napisał szereg książek poetyckich, sztuk teatralnychi powieści. Jego teksty krytyczne i publicystyczne drukowane były m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Życiu Warszawy”, „Polityce”, „Dialogu”, „Teatrze”, „Życiu literackim”, „Literaturze”, „Odrze”, „Punkcie”, „Autografie”, „Tytule”, „Toposie” i wielu innych czasopismach. Wspólnie z Jerzym Limonem przekłada dramaty Szekspira i innych pisarzy elżbietańskich. Razem również założyli Fundację Thetrum Gedanense, którą kierują i organizują między innymi Gdański Festiwal Szekspirowski. Sztuki teatralne i przekłady Zawistowskiego były grane na scenach Teatru „Wybrzeże” w Gdańsku, Teatru Kameralnego w Sopocie, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Polskiegow Szczecinie, Teatru im. Słowackiego w Krakowie, Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Nowegow Łodzi oraz w teatrze TVP. Wspólnie z Anną Czekanowicz był również autorem serialu rzeki Radia Gdańsk Ulica Kwietna, a także, już samodzielnie, innych słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Pełni funkcję dyrektora Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Od 2018 zasiada w radzie Muzeum Gdańska.

Imponujący jest również jego dorobek literacki. Napisał i wydał:

- tomy poetyckie:

Czyli ja (Warszawa 1976)

Płonące biblioteki (Gdańsk 1978) 

Ptak w sieci dalekopisu (Gdańsk 1980)

Geografia (Kraków 1983)

Powitanie jesieni (Kraków 1987)

Ciemna niedziela. Wiersze i poematy wybrane (Kraków 1993);

- sztuki teatralne:

Wieloryb (1979)

Podróż do krańca mapy (1980-1996)

Wysocki (1983)

Stąd do Ameryki (1988)

Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością (1993)

Było sobie kiedyś miasto (1994) - na podstawie prozy Güntera Grassa

Żyj, Danielu (1996)

Historie zakulisowe (według Antoniego Czechowa, 1999);

- powieści (pod pseudonimem Witold Biengo):

Bardzo długi czerwiec

Serce w klatce

Gwiazdy spadają w sierpniu

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

 

Znajdziesz nas tutaj