Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki Aktywna Akademia
Radio Słupsk - słuchaj, komentuj, rozmawiaj
Godło

Kalendarz wydarzeń

Zaproszenie na szesnaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Zaproszenie na szesnaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na szesnaste spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich.

Spotkanie odbędzie się w przedostatni czwartek miesiąca, tj. 18 października 2018 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

            Na XVI SCL wystąpi ks. Jan Franciszek Perszon. Profesor zaprezentuje książkę pt. "Na brzegu życia i śmierci. Zwyczaje, obrzędy oraz wierzenia pogrzebowe i zaduszkowe na Kaszubach" (Gdańsk-Pelplin 2017, pierwsze wyd. 1999). W okresie poprzedzającym święto Wszystkich Świętych i Zaduszki dyskurs o zwyczajach i wierzeniach związanych z tymi świętami wydaje się najlepszym z możliwych. Poprzedzi go, jak zwykle, krótki koncert młodych artystów. W magiczny świat muzyki uczestników spotkania wprowadzą: Piotr Kamiński i Klaudia Szepielewicz.

          Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP.

       Ks. Jan Franciszek Perszon jest polskim duchownym katolickim, profesorem nauk teologicznych, teologiem, specjalizującym się w teologii fundamentalnej, religiologii i misjologii. To rodowity Kaszuba zakochany w rodzinnej ziemi. Prowadzi szeroką działalność społeczną związaną z popularyzacją językai kultury kaszubskiej. Był jednym z organizatorów kaszubskich pielgrzymek na Jasną Górę, w których od ponad 40 lat systematycznie bierze czynny udział. Wygłaszał też kazania w języku kaszubskim.Za działalność w tym obszarze został uhonorowany Medalem Stolema (1993) oraz Tabakierą Abrahama. Urodził się 22 sierpnia 1958 r. w Wejherowie. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Luzinie, a następnie do Liceum Zawodowego przy Zespole Szkół Chłodniczych w Gdyni. Po jego ukończeniu w 1977 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. W 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie. Studiował też na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1983-1987 był wikarym w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tczewie. Od 1987 do 1990 roku odbywał studia doktoranckie w Instytucie Teologii Fundamentalnej KUL. Stopień doktora nauk teologicznych uzyskał w 1990 roku. Tematem rozprawy doktorskiej były Wierzenia, zwyczaje i obrzędy doroczne w regionie wejherowskim.W latach 1990-2000 był delegatem Rektora KUL ds. kontaktów z Polonią w USA i Kanadzie. Od 1992 roku wykładał Teologię Fundamentalną w Gdańskim Seminarium Duchownym. W 1997 został asystentem w Katedrze Chrystologii KUL. W 2000 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii fundamentalnej na podstawie rozprawy Na brzegu życia i śmierci. Zwyczaje, obrzędy oraz wierzenia pogrzebowe i zaduszkowe na Kaszubach. Od 2000 do 2005 roku był proboszczem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku. Od 2001 roku pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie jest kierownikiem Katedry Teologii Fundamentalnej i Dogmatycznej. W latach 2005-2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego. W kadencji 2011-2015 był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.W 2016 roku ponownie wszedł w skład tego gremium na kadencję 2017-2020.

Wybrane publikacje:

Źródła duchowości Europy. Święta Elżbieta - świadectwo miłości miłosiernej (2008)

Ecclesia de oratione vivit. Kościół rodzi się na modlitwie (2009, redakcja)

Ecclesia semper reformanda? kolegialność Kościoła w posoborowej eklezjologii amerykańskiej (2009)

Od Bałtyku po gór szczyty... XXV Jubileuszowa Kaszubska Piesza Pielgrzymka, Hel - Jasna Góra - Giewont, 25 lipca - 20 sierpnia 2006 (2009, redakcja)

Biblia w teologii fundamentalnej (2010, redakcja)

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

 

Znajdziesz nas tutaj