Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki
Wybory
2020
Radio Słupsk - słuchaj, komentuj, rozmawiaj
Godło

Kalendarz wydarzeń

Zaproszenie na dziewiąte spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Zaproszenie na dziewiąte spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na dziewiąte spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich.

W tym miesiącu spotkanie odbędzie się w przedostatni czwartek miesiąca, tj. 22 marca 2018 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Gościem będzie ks. Franciszek Kamecki, który zaprezentuje tomik „Brat opuszczonych” wydany z okazji złotego jubileuszu twórczości (1960-2010) i inne wiersze.
Franciszek Kamecki (ur. 3 października 1940 r. w Cekcynie) – polski poeta i duchowny katolicki. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie (1964) i teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na łamach prasy w „Tygodniku Powszechnym” 19 czerwca 1960 r. wierszem Nasz świat. W następnych latach ukazywały się tam jego kolejne wiersze pisane pod pseudonimem Franciszek Damecki. W latach 1982-2015 był proboszczem parafii w Grucznie, a także wykładowcą homiletyki i teologii przepowiadania w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej, duszpasterzem akademickim, regionalistą, animatorem działań kulturalnych dla dzieci i młodzieży, organizatorem akcji charytatywnych (w tym z holenderską fundacją Flevoland Helpt Polen, Caritasem czy Polskim Komitetem Pomocy Społecznej). Od 20 sierpnia 2015 r. dekretem biskupa pelplińskiego przeniesiony z urzędu proboszcza na emeryturę w parafii w Grucznie.
Ksiądz Franciszek jest współautorem albumów, scenariuszy i materiałów kościelnych. Jego utwory – wiersze, eseje i proza poetycka – były drukowane w antologiach, almanachach, w czasopismach w kraju i za granicą (w językach: niemieckim, angielskim, czeskim, słoweńskim i słowackim). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej oraz Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Laureat wielu nagród i odznaczeń – między innymi otrzymał Złoty Krzyż Zasługi RP (2000), nominację do nagrody Artusa, Książka Lata (2001), I miejsce w konkursie Interartus (2002), Feliks „Gazety Wyborczej Bydgoszczy i Torunia” dla ludzi sukcesu (2002), Medal „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” (Bydgoszcz 2005), Pierścień Mechtyldy (Tczew 2006), Pióro Kociewskie (Tczew 2007), tytuł Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Gniew (2009), Medal Prezydenta Miasta Bydgoszcz (2011), odznaczenie Chwalba Grzymisława (Pelplin 2012), Nagrodę Starosty Powiatu Świeckiego (2016). 

Spotkanie poprzedzi koncert młodych artystów – Piotra Kamińskiego i Klaudii Szepielewicz. W ich wykonaniu usłyszymy: Nic nie musisz mówić (z repertuaru zespołu Angelus), Schowaj mnie (z repertuaru zespołu Hillsong), Nikt cię nie kocha tak jak ja (sł. i muz. Martin Valverde), Wciąż mnie zadziwiasz (z repertuaru Beaty Bednarz), Kto? (z repertuaru Yam Kinneret), Nie liczę godzin i lat (z repertuaru Andrzeja Rybińskiego). Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

Znajdziesz nas tutaj