Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki Aktywna Akademia
Radio Słupsk - słuchaj, komentuj, rozmawiaj
Godło

Kalendarz wydarzeń

Zaproszenie na dziesiąte spotkanie w cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Zaproszenie na dziesiąte spotkanie w cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na dziesiąte spotkanie w cyklu Słupskich Czwartków Literackich.

W tym miesiącu spotkanie odbędzie się w przedostatni czwartek miesiąca, tj. 19 kwietnia 2018 r. wyjątkowo już o godz. 16:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Gościem X Słupskiego Czwartku Literackiego będzie Kapitan Żeglugi Wielkiej, Józef Franciszek Wójcik,a tematem książki Kaszubskie losy, cz. I (2013) i II (2017). Moderatorką spotkania będzie dr Krystyna Krawiec-Złotkowska. Poprzedzi je koncert wokalny Katarzyny Wołoszyn przy akompaniamencie Joanny Złotkowskiej. W wykonaniu młodych artystek usłyszymy: Znów wędrujemy z repertuaru Grzegorza Turnaua, Balladę o wikingu (szanta) oraz piosenki Wolność i Ojczyzna z repertuaru Marka Grechuty.

Józef Franciszek Wójcik , bohater X SCL, ur. 15.03.1947 r. w Książnicach na Podkarpaciu. Polski pisarz, prozaik, komandor, kapitan żeglugi wielkiej, dziennikarz, wydawca, podróżnik. Prezes SPP Gdańsk.Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu i jednocześnie cztery lata pracy na akord przy wyrębie (wcześniej pomocnik murarza). Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej – inż. kmdr ppor. (ale też rok nielegalnie w wojsku, jako cywil awansowany do stopnia mata, reprezentant Floty Gdynia w biegach na średnie i długie dystanse – udział w mistrzostwach Polski. Instruktor wychowania wodnego, podharcmistrz, pracę inżynierską napisał w areszcie), oraz Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (mgr kpt. ż. w.). Nawigator, z upodobania matematyk, przez 17 lat wykładowca i st. wykładowca WSM w Gdyni (obecnie Akademia Morska). Ponad dwa lata odmowy władz na wydanie paszportu i rozpoczęcie doktoratu, ale po uzyskaniu paszportu służbowego pod koniec 1987 r. rozpoczął pływanie pod obcymi banderami. Oficer statków szkolnych i na greckich tankowcach. Starszy oficer na statkach angielskich, belgijskich, niemieckich, duńskich, norweskich i kanadyjskich. Głównie jako chief oficer pływał po wszystkich kontynentach na prawie wszystkich rodzajach statków: tankowce, masowce, drobnicowce, kontenerowce, drewnowce, żaglowce, statki szkolne, statki pasażerskie w ekstremalne warunki (Chief mate/Staff captain). Trzy miesiące podczas wojny na Zatoce Perskiej, regaty Hongkong-Osaka na Darze Młodzieży. Uczestnictwo w dwóch ekspedycjach arktycznych i trzech antarktycznych, podróżnik po Australii, Brazylii, Argentynie i Afryce.Wydał m. in. książkę „Prezydent Hebryd” (1995, 2000 egz.), która jest powieścią autobiograficzną z przerywnikami morskimi, w drugiej warstwie poświęcona głównie posierpniowej sytuacji politycznej;

Książki marynistyczne i podróżniczo-przygodowe:

– „Dar Młodzieży i inne opowiadania”, 1998 r., 4 edycje i wiele opowiadań drukowanych w prasie w całej Polsce,

– „Opowiadania i Dar Młodzieży”, 1999 r.  Dalsze opowiadania z „Daru” i z pływania na obcych statkach. Stąd odwrócony i podobny tytuł. Nakład tylko 300 egzemplarzy rozszedł się błyskawicznie,

– „Morze, saksy i Dar Młodzieży”, 1999 r. – to zbiór wszystkich krótkich form autora (opowiadanie, reportaż literacki). Połączenie obu w/w zbiorków z dodaniem trzech nowych opowiadań. 319 stron, sztywna okładka. W styczniu 2018 r. IX edycja tej książki. W sumie tylko tej pozycji trafiło do czytelników ponad 12.000 egz.,

– „Siódme morze” – powieść oparta na faktach i autentycznych przeżyciach z autopsji, I wyd. w 2000 r. Do 2008 trzy edycje x 1000 egz. – obecnie nakład wyczerpany.

Książki o tematyce historycznej:

Do tej pory sześć pozycji – trylogia „Powrót na Kresy” i trzy książki o tematyce kaszubskiej. Prof. nauk humanistycznych, dr hab. literaturoznawstwa Tadeusz Linkner tak je określił: „To nie jest tylko zbeletryzowana historia, by książkę się lepiej czytało. To jest coś więcej – to beletrystyka faktów historycznych na ogół nieznanych lub zapomnianych”.

Trylogia „Powrót na Kresy”:

– t. I – „Rok 1920”, wydana w 2001 r., pięć edycji do 2008 r. Wojna bolszewicko-polska głównie front południowy. Na inscenizacji bitwy pod Komarowem autora na trybunie honorowej powitano: „Nikt wcześniej  o bitwie pod Komarowem nie pisał, do tej pory nikt więcej nie napisał”,

– t. II – „Po latach”, wydana w 2003 r., do 2012 cztery edycje. Po ukazaniu się książki zostały sprostowane wiadomości w Encyklopedii dotyczące niektórych faktów. Książka obejmuje okres od 1936 r. do zakończenia wojny – zsyłki Polaków do Kazachstanu z Ukrainy Naddnieprzańskiej, wybuch wojny, wejście pierwszego okupanta, zsyłki na Sybir, zmiana okupantów, wywózki na roboty do Niemiec, płonąca Ukraina i losy tułaczy widziany oczami dziecka (niezwykły pamiętnik i unikalne dokumenty zachowane w zbiorach rodzinnych),

– t. III – „Los tułaczy”, wydana w 2005 r., 10 –lecie twórczości autora. Jest uzupełnieniem dwóch poprzednich  części i kończy naszą obecność na Kresach. Zaczyna się na Syberii po głównej zsyłce 1940 r. (las tułaczy widziany oczami dorosłych), ponad rok w gułagach i lespromchozach, do armii Andersa, z polskim wojskiem, w walkach 2 Korpusu, z Sybiru do afrykańskiego sierocińca, koniec wojny we Lwowie. Są w niej dalsze losy przesiedleńców i dzieci z sierocińców, ostatnie zsyłki na Sybir, wypędzenia i przesiedlenia po II wojnie światowej, aż do 1958 r. Niezwykłe dokumenty – nawet zeskanowane w kolorze dziecinne pamiętniki  z sierocińców na Bliskim Wschodzie i w Afryce malowane kredkami po opuszczeniu Syberii z Armią Andersa.

Trylogia była wydana, gdy w pewnym sensie był to jeszcze temat tabu. Nie ukazała się na temat książki żadna wzmianka w mediach, nie była dotowana, a mimo to do czytelników trafiło blisko 12 tyś. egz. Zwracałem się m/i do min. Jakubowskiej, wtedy odpowiedzialnej za kulturę, ale nawet nie otrzymałem odpowiedzi.

– „Władca Hebryd” – książka autobiograficzna pisana słowem, symbolem i obrazem i kolorem z drugą, a nawet trzecią warstwą, z aktualnym spojrzeniem na naszą polską rzeczywistość. Wydana w maju 2009 r. Udział autora w wyborach prezydenckich jest właśnie zdobywaniem książkowej Benbekuli. Pogmatwana biografia, marzenia, niezwykłe sytuacje z podróży, mistyfikacja, piękne zdjęcia i polityka. Nakład 1000 egz. dawno wyczerpany, ale książka jest do bezpłatnego pobrania na str. internetowej: jfwojcik.prv.pl

Tematyka kaszubska (beletrystyka faktów i zapomnianej lub nieznanej historii):

– „Kaszubskie losy” cz. I „Od zaborów do niepodległości”. Decyzją Kapituły Gryfa Pomorskiego książka została uznana za najciekawszą książkę Pomorza  2013 r. i zdobyła statuetkę Gryfa Pomorskiego. Trafiła też jako lektura do szkół i dlatego jest do bezpłatnego pobrania na str. internetowej: jfwojcik.prv.pl – podobnie jak dwie następne.  W tym krótkim czasie w formie papierowej jest już drugie wydanie.

– „Kaszubskie wesele”, wyd. 2016 r., 1300 egz., jest odtworzeniem kaszubskich weselnych obrządków. Podtytuł „Ostatnie wesele w wiosce Gdynia” jest też, a może przede wszystkim, weselem kaszubskich rybaków, a to jeszcze trudniejsze do odtworzenia.

– „Kaszubskie losy” cz. II „Powstanie miasta z marzeń i z morza”. Książka została wydana pod koniec lipca 2017 r. „Takich tłumów na wodowaniu książki na Darze Pomorza nie było jeszcze nigdy” – informacje prasowe.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

Znajdziesz nas tutaj