Przejdź do treści strony

Akademia Pomorska w Słupsku

KDN - Konstytucja Dla Nauki Aktywna Akademia
Radio Słupsk - słuchaj, komentuj, rozmawiaj
Godło

Kalendarz wydarzeń

Wystawa „Studencka Międzywydziałowa Firma Portretowa à la Witkacy”,

Wystawa „Studencka Międzywydziałowa Firma Portretowa à la Witkacy”,

Od poniedziałku 5 lutego 2018 w Galerii Akademickiej jest czynna pofestiwalowa wystawa „Studencka Międzywydziałowa Firma Portretowa à la Witkacy”, wcześniej eksponowana na Wydziale Filologiczno-Historyczym. Tamże z kolei, niejako przedpremierowo, będzie można obejrzeć wystawę prac Wojciecha Stefańca pt. „Z(za) biurka na ściankę. Rysunki, projekty, szkice do komiksów”, która w Galerii Akademickiej znajdzie się w początku marca br.

Nieco przewrotny, dwuznaczny tytuł można odnieść zarówno do rysunków, które z miejsca powstania trafiają na na ekspozycyjną płaszczyznę (zresztą, także wprost na ścianie w Miejskiej Bibliotece Publicznej można zobaczyć fragmenty komiksu), jak osoby autora. „Ścianka” w języku mediów kojarzy się z popularnością i sławą, jest miejscem fotografowania słynnych osób.  

 Wojciech Stefaniec, absolwent naszej Uczelni (2006, kierunek: Muzyka z Plastyką) jest bowiem znanym i już utytułowanym twórcą, przede wszystkim komiksów, ale także ilustracji i okładek książkowych, prasowych, płyt, plakatów, znaków graficznych.  Otrzymał m.in. nagrody za okładkę „Głosu Pomorza” w 2011 i w tym samym czasie tytuł najlepszego rysownika roku; w 2014 nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za NOIR, uznany za najlepszy komiks roku 2013. Dobrze przyjęta była też kolejna „czarna” opowieść pt. Ludzie, którzy nie brudzą sobie rąk.

 Stefaniec współpracował np. z prof. Jerzym Szyłakiem, autorem, teoretykiem i znawcą gatunku (komiks Szelki, 2011), a w 2017 roku ze znanym pisarzem (mieszkańcem Słupska) Danielem Odiją. Efektem tej kooperacji jest monumentalna, zaskakująca książka Stolp, której tytuł może kojarzyć się z niemiecką, przedwojenną nazwą miasta, a w istocie jest imieniem bohatera opowieści. Mają powstać dalsze jej części tworząc łącznie tetralogię.

Być może więcej dowiemy się na planowanym przy okazji prezentacji spotkaniu z Autorem.

Kuratorką wystawy  jest prof. AP, historyk sztuki Elżbieta Kal.

 

Znajdziesz nas tutaj