Finał Ligi Matematycznej

 25 kwietnia odbył się kolejny finał Ligi Matematycznej. Sprawdź wyniki!

Finał Ligi Matematycznej 2008/09

Instytut Matematyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącym już od ośmiu lat organizują Ligę Matematyczną dla najzdolniejszych matematycznie uczniów regionu słupskiego.

    25 kwietnia 2009 roku odbył się finał tegorocznej edycji konkursu. Są to zawody wieloetapowe dla uczniów wszystkich poziomów edukacji szkolnej: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Twórcom Ligi od lat przyświeca ten sam cel – zarazić matematyczną pasją jak najwięcej utalentowanej młodzieży, pokazać przyjemności rozwiązywania logicznych łamigłówek oraz radości samodzielnego rozwikłania problemów matematycznych. To bardzo szlachetny i ekskluzywny sposób spędzania wolnego czasu. Podczas półfinału i finału mają szansę spotkać  się i zaprzyjaźnić młodzi ludzie myślący podobnie i mający tę samą szlachetną pasję – matematykę.

    W szranki tej intelektualnej rywalizacji na najciekawsze rozwiązanie i najbardziej logiczne rozumowanie stanęło w tym roku 481 „pięknych umysłów”. Przez trzy kolejne miesiące (październik, listopad, grudzień) uczniowie rozwiązują zestawy pięciu problemów matematycznych. Mogą korzystać z pomocy nauczycieli, rodziców i kolegów, poszukać wskazówek w podręcznikach. Prace sprawdza Komisja Konkursowa w składzie: dr Irena Domnik, dr Zofia Lewandowska, dr Małgorzata Turowska i mgr Zdzisław Matuski. Najlepszych uczniów (w tym roku 223) komisja zaprasza na półfinał odbywający się w I Liceum Ogólnokształcącym. W połowie marca, po eliminacjach i półfinale odbywają się warsztaty. Wtedy można porównać swoje rozwiązania z proponowanymi przez organizatorów, pozbyć się wątpliwości, podyskutować, zaprzyjaźnić się z kolegami. Najlepsi z najlepszych rywalizują w konkursie finałowym na auli Akademii Pomorskiej, w tym roku było ich 130.

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy, laureaci - nagrody rzeczowe ufundowane przez: Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku – dr hab. prof. nadzw. Romana Drozda, Prezydenta Miasta Słupska  - Macieja Kobylińskiego, Burmistrza Miasta Ustka – Jana Olecha, prezesa firmy BiCom Sp. z o.o. ze Słupska – Krzysztofa Białka. Wszystkim sponsorom organizatorzy konkursu serdecznie dziękują!

A oto zwycięzcy tegorocznej Ligi Matematycznej:
w kategorii Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Piotr Pawlak, OSM w Gdańsku,
II miejsce – Grzegorz Głuszcz, SP 10 w Słupsku,
III miejsce – Małgorzata Syczewska, SP w Mrzezinie,
IV miejsce – Rafał Siedlecki, SP 1 w Ustce,
V miejsce – Marek Łącki, SP w Niezabyszewie.
w kategorii Gimnazjum:
I miejsce – Maciej Gałka, Gdańskie Gimnazjum Lingwista, oraz Michał Zaborowski, Gimnazjum nr 2 w Bytowie,
II miejsce – Kasper Tchórzko, Gimnazjum nr 2 w Słupsku, oraz Hubert Wichrowski, Gimnazjum nr 2 w Bytowie
III miejsce – Rafał Białek, Gimnazjum nr 3 w Słupsku,
IV miejsce – Katarzyna Gałka, Gdańskie Gimnazjum Lingwista, oraz Michał Kotlarz, Gimnazjum w Wicku,
V miejsce – Zbigniew Zieliński, Gimnazjum w Kobylnicy.
w kategorii Szkoła Ponadgimnazjalna:
I miejsce – Paweł Żuk, I LO w Słupsku,
II miejsce – Mateusz Kołaczek, LO w Ustce,
III miejsce – Mikołaj Kołaczek, LO w Ustce,
IV miejsce – Piotr Kowalski, I LO w Słupsku,
V miejsce – Anna Wojciechowicz, I LO w Słupsku.
Symboliczne indeksy Akademii Pomorskiej otrzymali:
Paweł Żuk, Mateusz Kołaczek, Mikołaj Kołaczek, Piotr Kowalski, Anna Wojciechowicz, Jakub Pająk.